چگونه درب ضد سرقت را تمیز کنیم؟

تمیز کردن درب ضد سرقت

درب ضد سرقت جزء جدایی ناپذیر خانه ها و آپارتمان های امروزی است که علاوه بر افزایش ضریب امنیت خانه، زیبایی خاصی به قسمت ورودی آن میدهد. درب ضد سرقت معمولا اولین چیز از خانه شماست که چشم بیننده ها را به خود جلب میکند و نشان دهنده سلیقه صلحبخانه است. بنابراین در نگهداری و نظافت آن باید کوشا باشید. نظافت صحیح درب ضد سرقت هم ظاهر آن را زیباتر میسازد و هم به دوام و افزایش عمر آن کمک میکند. در این مطلب قصد داریم بهترین راهکار برای نظافت درب ضد سرقت را به شما آموزش دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

مقدمه

درب های ضد سرقت اعم از درب هایی که در مجتمع های مسکونی نصب شده و یا درب هایی که در اماکن عمومی، بیمارستانها، ادارات و … نصب میشوند همگی باید هر چند وقت یک بار تمیز شوند. برای نظافت درب ضد سرقت باید بسیار دقت کنید زیرا برخی شوینده ها ممکن است به روکش و ساختار چوب درب آسیب برسانند. درب های ضد سرقت مخصوصا درب های فلزی ضد سرقت خیلی زود کثیف میشوند و از آنجایی که دست ما در تماس مستقیم با دستگیره این درب هاست باید برنامه منظمی برای نظافت درب های ضد سرقت داشته باشیم. یکی از آسانترین و سریعترین روش ها برای نظافت درب ضد سرقت استفاده از جوش شیرین و مایع ظرفشویی است که در ادامه نحوه انجام آن را توضیح میدهیم.

بهترین راهکار تمیز کردن درب ضد سرقت

برای این کار ابتدا ۳ تا ۴ لیتر آب درون یک ظرف بزرگ ریخته و به مقدار یک چهارم پیمانه مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. یک اسفنج را درون این محلول فرو کرده و بچلانید و سپس تمامی سطح درب ضد سرقت را با آن تمیز کنید. سپس ظرف را خالی کرده و به همان اندازه قبلی درون آن آب بریزید. نصف پیمانه جوش شیرین به این آب اضافه کرده مجددا به همان روش قبل درب را با این محلول تمیز کنید. وقتی این کار تمام شد درب را با یک دستمال بسیار نرم خشک کرده و سپس با حوله و شیشه پاک کن باز هم درب را تمیز کنید. این کار درخشندگی خاصی به درب ضدسرقت داده و آلودگی های باقیمانده را کاملا پاک میکند. توجه داشته باشید که پس از این کار حتما درب ضد سرقت را به خوبی خشک کنید. ماندن رطوبت بر روی درب ضد سرقت میتواند به روکش و ساختار درب ضد سرقت آسیب جدی وارد کند.

تمیز کردن درب ضد سرقت

نکات مهم

درب ضد سرقت را همیشه به آرامی ببندید و هیچگاه کلید را به زور وارد درب نکنید. درب ضد سرقت باید سالیانه بررسی شود تا مشکلات احتمالی آن شناسایی و رفع شود. اگر پین های درب ضد سرقت دچار زنگ زدگی شد میتوانید با روغن کاری این مشکل را حل کنید.

براق کردن درب ضد سرقت

برای درخشان و براق کردن درب های ضد سرقت چوبی و درب هایی با روکش چوبی و ورق رنگ میتوانید از براق کننده های مخصوص این کار استفاده کنید. درب هایی که از جنس شیشه و پلاستیک باشند به این کار نیازی ندارند. برای تمیز کردن دستگیره درب ضد سرقت نیز باید با توجه به جنس دسگیره روش مناسب را انجام دهید. به طور کلی درب های ضد سرقت را سالی یک بار باید بررسی کرد و در صورت نیاز پین های درب را روغن کاری کرد تا بیشتر آسیب نبینند.

تمیز کردن درب ضد سرقت

چگونه لکه های چربی را از روی درب ضد سرقت برطرف کنیم؟

اگر سطح چوبی درب ضد سرقت پر از لکه های چربی شده میتوانید از واکس های کفش معمول برای پوشاندن آنها استفاده کنید. حتی میتوان به وسیله رژ لب مناسب و هم رنگ، لکه های موجود بر روی سطوح چوبی را رفع کرد. برای این کار مقدار کافی از رژ لب را روی پنبه یا دستمال کاغذی بزنید و سپس آن را روی لکه بمالید. سپس برای براق و درخشان کردن چوب نیز میتوانید از کمی مخلوط خاکستر سیگار و روغن مایع جلا استفاده کنید.

نکات پایانی

یکی از روش های بسیار موثر برای براق کردن درب های ضد سرقت استفاده از سیلر و کیلر است. برای این کار ابتدا روی درب ضد سرقت را به خوبی سمباده میزنیم تا سطح آن کاملا صاف و یکدست شود. سیلر و تینر فوری را روی هم بریزید و سپس با قلم مو این ترکیب را روی سطح درب بمالید و بگذارید تا ماده مورد نظر بر روی درب خشک شود. سپس درب را مجددا سمباده کاری کرده و سطح چوب را به وسیله یک دستمال مرطوب تمیز کنید تا هیچ جرمی روی آن نماند. کیلر را با تینر رقیق کرده و آن را با قلمو روی درب ضد سرقت بمالید. این روش را برای جلا دادن درب های کابینت چوبی نیز میتوانید استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.