همه چیز درباره درب ضد سرقت آکوستیک

درب های ضد سرقت آکوستیک یا عایق صدا یکی از مدرن ترین و بهترین انواع درب های ضد سرقت هستند که علاوه بر ایمنی بالا و زیبایی منحصر به فرد دارای خاصیت آکوستیک نیز میباشند. این نوع درب های ضد سرقت بهترین انتخاب برای رهایی از آلودگی صوتی و سروصدای بیرون میباشند که برای نصب در اماکن مختلف اعم از خانه، اداره، مراکز تجاری و … مناسب میباشند. در این مطلب قصد داریم به طور کامل این درب ها را بررسی کرده و انواع مختلف آن را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

درب آکوستیک چیست؟

درب آکوستیک همانطور که از نام آن مشخص است به درب های گفته میشوند که ضد صدا یا عایق صدا بوده و خانه را به فضایی آرام و به دور از سرو صدای شهری مبدل میسازند. متاسفانه آلودگی های صوتی و سروصدای شهری در سالهای اخیر و با گسترش پروژه های مختلف شهری که در آنها از هیچگونه عایق های صوتی و جاذب صدای استاندارد استفاده نشده بسیار بیشتر از گذشته شده است. در چنین شرایطی اصوات مختلف به راحتی از دیوارها عبور کرده و افراد حتی در خانه های خود آرامش لازم را نمیتوانند داشته باشند. بهترین راه حل برای رفع این مشکل ساخت دیوارها، سقف و درب های خانه با پوشش های ضد صداست. درب های ضد سرقت آکوستیک یکی از بهترین این راه حل ها برای کاهش انتقال صدا به محیط پیرامون است.

مهمترین مزیت درب های ضد سرقت عایق صدا

مهمترین مزیت این درب ها ضد صدا بودن آنهاست که به دلیل وجود پوشش های عایق صوت امکان پذیر شده است. این درب ها مجهز به آخرین و مدرن ترین عایق های فوم صداگیر هستند که مانع از انتقال صدا به خارج و داخل خانه میشوند. این نوع عایق های جاذب صدا بسیار باکیفیت بوده و برای مصارف صنعتی و ساختمانی مختلفی مانند درب های ضد سرقت آکوستیک، دیوارهای مشترک، سقف کاذب، کف و … کاربرد دارند. استفاده از عایق صوت استاندارد در ساخت درب های آکوستیک و درزگیری صحیح و اصولی این درب ها با چهارچوب یا فریم آهنی بسیار مهم میباشد. این دو عامل مهمترین عوامل در پیگشیری از انتقال صدا به داخل و بیرون از ساختمان است.

آیا همه درب های ضد سرقت عایق صدا هستند؟

پاسخ این سوال بیش از هر چیز به ساختار درب ضد سرقت بستگی دارد. درب های ضد سرقت باکیفیت و استاندارد دارای دو صفحه فولادی هستند که بین این دو لایه یک شبکه فلزی قرار دارد. هوا در این شبکه فلزی محبوس است و میتواند نقش یک عایق خوب صدا را بازی کند. در ساخت برخی از درب های چینی غیراستاندارد به جای شبکه فلزی از شبکه مقوایی استفاده میشود و در نتیجه دیگر نمیتوانند عایق صدا باشند. این درب ها نسبت به سایر درب های ضد سرقت وزن کمتری دارند. یکی از راهکارهای آکوستیک کردن درب ضد سرقت پر کردن فضای بین دو لایه درب با پشم شیشه یا پشم سنگ است که خاصیت عایق صدا بودن را خیلی بیشتر میکند. این درب ها را بیشتر میتوانید در سالن های اجتماعات و استودیوهای موسیقی ببینید.

کاربرد درب های آکوستیک

درب های آکوستیک یا ضد صدا ساکنین کلان شهرها را از آلودگی های صوتی سرسام آور رهایی میبخشند و در واقع مهمترین عملکرد آنها حذف صداهای زاید، نویزهای صوتی و ایزوله سازی ساختمان ها و اماکن مختلف در برابر آلودگی های صوتی است. به همین دلیل درب های آکوستیک یا ضد صدا امروزه کاربردهای گسترده ای در اماکن مختلف پیدا کرده اند. درب های آکوستیک بیشتر برای نصب در سالن های کنفرانس و اجتماعات، استودیویهای موسیقی، درب ورود و خروج سینماها، هتل ها، بیمارستان ها، سالن لابی، اتاق های تأسیسات  و برق، اتاق سرور و دیتا سنتر و محیط‌ های اداری مختلف کاربرد دارد.

ساختار درب ضد سرقت عایق صدا

این نوع درب های ضد سرقت به گونه ای طراحی و ساخته میشوند که هم عایق صوت و هم جاذب صوت باشند. عایق صوت به معنی کاهش قابل توجه انتقال صوت به بیرون و داخل ساختمان و جاذب صوت به معنی کاهش قابل توجه انرژی امواج صوتی است. درب های ضد سرقت برای محیط هایی که عایق صدا بودن بسیار اهمیت دارد باید سطحی دیفیوز داشته باشد یعنی بتواند امواج را به مسیرهای پراکنده ای بازپخش نماید که این کار مانع از جذب امواج صوتی خواهد شد. بنابراین یک درب آکوستیک باکیفیت باید بتواند تمامی امواج صوتی را جذب و بازپخش نموده و منافذی برای انتقال صدا نداشته باشد.

کیفیت درب آکوستیک

درب های ضد سرقت آکوستیک باید دارای عایق های استاندارد و بسیار باکیفیت باشد و عملکرد آنها بیش از هر چیز به جنس این عایق بستگی دارد. در واقع اگر در درب ضد سرقت آکوستیک از عایق غیر استاندارد استفاده شده باشد این درب هیچ فرقی با درب های معمولی نخواهد داشت. چهارچوب درب نیز در عایق صدا بودن بودن آن بسیار موثر است. در درب های آکوستیک باید از چهارچوب مخصوص و مناسب استفاده شود تا جذب و بازپخش صدا به صورت کامل انجام گیرد.

درب های غیر آکوستیک

یکی از مشکلات زندگی در شهرهای شلوغ و پر سر و صدا ورود انواع و اقسام آلودگی های صوتی به درون فضای خانه ها و اماکن مسکونی و اداری است که میتواند تاثیرات مخربی بر آرامش و عملکرد معمول ما داشته باشد. در این میان درب ها نقش مهمی را در انتقال این آلودگی های صوتی به فضای درون ساختمان ها دارند. متاسفانه اغلب درب های ضد سرقت معمول عایق صدا نیستند. این درب ها پوشش ام دی اف یا اچ دی اف 3 یا 5 میلی دارند و و پوشش داخلی آنها هانیکام است. این ساختار نمیتواند مانع از عبور اصوات مختلف از درب شود. این درب های معمولا تطابق کامل با چهارچوب آهنی یا چوبی نداشته و در نتیجه درز و فضایی بین درب و چهارچوب ایجاد میشود که موجب انتقال صدا از درب به داخل ساختمان و خانه میشود. برخی از این درزهای به قدری بزرگ هستند که ما میتوانیم به راحتی آن را ببینیم.

چرا درب های آکوستیک عایق صدا هستند؟

خوشبختانه این روزها انواع مختلفی از درب های ضد سرقت آکوستیک روانه بازارها شده که هیچکدام از این مشکلات را ندارند. در ساختار این درب ها از پوشش داخلی عایق صدا مانند مينرال وول، فوم پلي يورتان، فوم الاستومري، پلي استايرن استفاده شده است که نقش اصلی را در جذب و بازپخش صدا دارند. این درب ها دارای چهارچوب هاي چوبي کاملا هماهنگ و مطابق با فریم بوده که تاثیر زیادی در کاهش انتقال صدا دارند. یکی دیگر از راهکاری آکوستیک کردن درب های ضد سرقت لمسه کاري يا لمسه دوزي میباشد. با اجرای روش لمسه دوزی هم درب عایق صدا میشود و هم ظاهر زیباتری پیدا میکند. مواد لازم برای اجرای روش لمسه دوزی درب عبارتند از: پارچه هاي مخمل و چرم هاي مصنوعي درجه يک براي روکش درب، عايق اسفنجي با چگالي مناسب برای ایزوله کردن سطح درب ضد سرقت، گل ميخ های قلم کاري شده، گل پيچ هاي آبکاري شده و دکمه هايی همرنگ با پارچه يا چرم مصنوعي درب.

اهمیت درزبندی کامل درب‌های ضد صدا

همانطور که در بالا اشاره شد وجود کوچکترین درزها میان درب و فریم و چهارچوب آن میتواند موجب انتقال صدا و آلودگی های صوتی شود. برای حل این مشکل باید پس از نصب درب ضد سرقت آن را کاملا درزبندی نمود.

دیگر ویژگی های درب آکوستیک

درب های آکوسیک مقاومت بالایی در برابر حریق دارند و میتوانند حداقل تا دوساعت در برابر آتش مقاومت کنند. در این درب ها از عایق پشم‌سنگ با چگالی بالا به عنوان عایق حرارتی و برای درزگیر از نوارهای ضد‌ حریق منبسط شونده استفاده شده است. در این درب ها قفل و یراق آلات مقاوم در برابر آتش نیز به کار رفته است. این درب ها از نظر ایمنی نیز بسیار مقاوم هستند زیرا دارای یک ساختار فلزی بسیار محکم بوده که با لولا، قفل، و یراق‌آلات ایمن امکان ورود غیرمجاز را به حداقل رسانیده اند. در قفل این درب ها پین های امنیتی تعریف شده که موجب پیچیدگی و امنیت بیشتر قفل میشود. یکی دیگر از ویژگی های مهم این درب ها امکان خروج اضطراری برای افراد است. در این درب ها از یراق‌آلات مخصوص خروج اضطراری استفاده شده است و وجود آستانه‌های کوتاه و پروفیل‌ های رمپی راه را برای خروج آسان تر میکند.

خرید درب ضد سرقت

درب های ضد سرقت موجود در بازار ایران در سه دسته ترک، چینی و ایرانی تقسیم بندی میشوند که در هر سه دسته درب های ضدسرقت باکیفیت و عایق صدا را میتوانید پیدا کنید. یک درب ضد سرقت باکیفیت و مرغوب عایق صدا و حرارت بوده و در زمان بروز زلزله، آتش سوزی و دیگر حوادث غیر قابل پیش بینی مقاومت کافی را دارد. مقاومت بالا در برابر فشار و عایق رطوبت بودن از دیگر ویژگی های یک درب ضد سرقت باکیفیت است. در ساخت درب های ضد حریق از پشم نسوز استفاده شده است. همچنین وجود پشم سنگ در فضای میانی درب موجب ضد صدا و ضد حریق بودن درب میشود. برخی درب ها دارای اسکلت فلزی بوده و برخی از آنها دارای روکش فلزی هستند که هر دو نوع آن در صورت داشتن ساختار مناسب عایق صدا خواهند بود. جهت اطلاعات بیشتر درباره انواع درب ضد سرقت و نحوه خرید آنها میتوانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسپانسر: پیام جی پی اس فروشنده ردیاب خودرو