مقایسه قفل های دیجیتال و قفل های هوشمند

مقایسه قفل های دیجیتال و قفل های هوشمند

قفل های دیجیتال و قفل های هوشمند بهترین انواع قفل های موجود در بازار هستند که بسیاری از افراد به اشتباه آنها را یکی میدانند. اما واقعیت این است که قفل دیجیتال و قفل هوشمند سازوکار مختلف و سطح ایمنی بسیار متفاوتی دارند.

قفل های هوشمند و دیجیتالی نسبت به انواع قدیمی قفل مانند قفل های مکانیکی بسیار ایمن تر و کاراتر هستند اما این دو نوع قفل نیز تفاوت های بارزی با هم دیگر دارند که در این مطلب به طور کامل به بررسی این تفاوت ها می پردازیم.

قفل های مکانیکی و قدیمی

قفل های قدیمی یا همان مکانیکی تاریخچه درازی دارند که نشان میدهد این قفل ها از هزاران سال پیش و در دوره روم باستان برای افزایش ایمنی و حفظ دارایی های شخصی و حکومتی مورد استفاده قرار می گرفته اند. این قفل ها به دلیل قیمت پایینشان هنوز هم محبوبیت و کارایی زیادی در میان مردم دارند. هر چند همه قفل های مکانیکی دارای کلیدهای اختصاصی هستند اما متاسفانه سارقین میتوانند به آسانی و با روش های مختلف این قفل ها را باز کنند. بنابراین قفل های مکانیکی پاسخگوی کامل نیاز امنیتی ما نبوده و همین مساله زمینه ساز ساخت قفل های پیشرفته تر و پیچیده تر شد.

مقایسه قفل های دیجیتال و قفل های هوشمند

قفل دیجیتال یا الکترونیکی

از چند دهه قبل قفل های دیجیتال ساخته و روزانه بازارها شدند و به سرعت مورد استقبال قرار گرفتند. این قفل ها برای باز و بسته کردن درب از جریان الکتریکی استفاده میکنند و ضریب ایمنی بسیار بالاتری نسبت به قفل های مکانیکی دارند. قفل های دیجیتال دارای انواع مختلفی هستند که از مهمترین آنها میتوان به قفل بیومتریک (اثر انگشتی)، قفل های رمزی و کارتی اشاره کرد.

 مقایسه قفل دیجیتال و قفل مکانیکی

قفل دیجیتال ضریب ایمنی بسیار بالاتری نسبت به قفل های مکانیکی دارند و خطر سرقت را بسیار کاهش میدهند. شما برای باز و بسته کردن قفل دیجیتال دیگر نیازی به حمل کلید ندارید و در نتیجه دیگر نگران گم کردن آنها و خطر کپی از روی کلید و سرقت نخواهید بود. با نصب قفل دیجیتال بر روی درب، عزیزان شما هیچگاه پشت در نمانده و بدون حضور شما در خانه نیز میتوانند با دانستن رمز و یا اثر انگشت ثبت شده خود وارد خانه شوند. درب های دیجیتال را میتوان بدون کلید و تنها با استفاده از رمز، کارت و یا اثر انگشت درب باز کرد.

مقایسه قفل های دیجیتال و قفل های هوشمند

قفل های هوشمند

این قفل ها جدیدترین و ایمن ترین قفل های موجود در دنیا هستند که طبق آخرین تکنولوژی های امنیتی ساخته شده اند.

قفل های هوشمند ضریب ایمنی بسیار بالاتری نسبت به قفل های دیجیتالی دارند زیرا این قفل ها در واقع قفل های الکترومکانیکی هستند که تنها با استفاده از کلیدهای الکترونیکی رمزگذاری شده میتوان آنها را باز کرد. قفل های هوشمند را میتوان به صورت بی سیم و از راه دور نیز باز و بسته کرد.

این قفل ها میتوانند در مجموعه هوشمند سازی خانه فعال شده و هماهنگ با سایر سیستم هوشمند خانه عمل کنند. شما میتوانید قفل هوشمند را حتی از راه دور و در هر زمان و مکانی و تنها به وسیله تلفن هوشمندتان کنترل کنید.

قفل های هوشمند در واقع نوعی قفل الکترونیکی هستند که به دلیل دارا بودن پروتکل های هوشمند قابلیت کنترل از راه دور را برای ما ایجاد کرده اند. این قفل ها را میتوان به وسیله بلوتوث، وای فای و اینترنت گوشی همراه به راحتی باز و بسته کرد.  همین قابلیت ها موجب شده که قفل های هوشمند به ایمن ترین و بهترین قفل های موجود در بازار مبدل شوند.

مقایسه قفل های دیجیتال و قفل های هوشمند

مزایای قفل هوشمند

  • کنترل از راه دور درب به وسیله تلفن همراه

یکی از مهمترین قابلیت های قفل های هوشمند امکان کنترل از راه دور آنها به وسیله گوشی همراه هوشمند است. شما میتوانید با نرم افزار مربوط به قفل هوشمند بر روی تلفن همراهتان در هر زمان و مکانی که هستید مدیریت ورود و خروج خانه را در دست بگیرید. این قابلیت مهمترین مزیت قفل هوشمند نسبت به قفل های دیجیتال است.

  • سهولت در باز و بسته نمودن درب

یکی دیگر از ویژگی های ارزشمند قفل هوشمند سهولت در باز و بسته کردن درب و تغییر در تنظیمات آن از حتی از راه دور است که این ویژگی تنها مختص قفل های هوشمند است.

  • با نصب قفل هوشمند دیگر نیازی به حمل کلید نحواهید داشت و شما میتوانید تنها به وسیله گوشی هوشمندتان درب را باز و بسته کنید.
  • از دیگر قابلیت های مهم این قفل ها امکان کنترل تردد از راه دور درب و اعمال محدودیت هایی برای ورود به بخش های مختلف خانه توسط کاربران دلخواه است. شما میتوانید با استفاده از این قابلیت ورود مهمانان را به بخش هایی از خانه مسدود کنید.
  • امکان ثبت تاریخ و زمان دقیق ورود و خروج افراد نیز از مهمترین مزایای قفل هوشمند است.

 

2 دیدگاه در “مقایسه قفل های دیجیتال و قفل های هوشمند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.