دلایل گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر

گیر کردن سوئیچ خودرو

تا به حال برای شما پیش آمده است که سوئیچ خودرو داخل استارتر گیر کند؟ این اتفاق ممکن است یک بار برای هر راننده ای رخ دهد در این مواقع کاملا خونسرد باشید و عوامل گیر کردن سوئیچ خودرو را بررسی و به رفع آن بپردازید. گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر می تواند به دلایلی چون قفل شدن فرمان خودرو، قرار نگرفتن دنده در حالت خلاص یا پارک و خاموش نشدن کامل خودرو باشد در غیر این صورت امکان خرابی مغزی قفل خودرو وجود دارد. برای تعویض قفل و مغزی سوئیچ و همچنین ساخت سوئیچ یدکی خودرو می توانید با شماره تلفن ۰۹۱۰۹۵۳۵۱۹۲  کلید سازی ایرانیان را بگیرید تا سریعا کلیدساز به آنجا بیاید و مشکل حل شود.

در صورت گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر یا باز نشدن یکی از قفل های درب بهتر است ابتدا این مقاله را بخوانید و در صورتی که نتوانستید مشکل را برطرف کنید با کلید سازی ایرانیان تماس بگیرید. با اعزام کلیدساز سیار سریعا رفع گیر سوئیچ خودرو انجام می شود و در صورت نیاز کلید خودرو و قفل های سوئیچ را عوض می کند.

هنگام گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر چکار کنیم؟

قرار گرفتن خودرو در حالت پارک یا دنده خلاص

مکانیزم استارتر خودرو طوری است که در صورت قرار نگرفتن دنده خودرو به حالت خلاص یا پارک سریعا ماشین خاموش می شود. حتما قبل از اینکه ماشین را خاموش کنید از قرار گرفتن دنده   در حالت P یا N مطمئن شوید تا سوئیچ داخل قفل گیر نکند.

خاموش کردن درست خودرو

ممکن است برخی اوقات با خاموش کردن خودرو و قرار دادن دنده در حالت خلاص باز هم سوئیچ خودرو داخل استارتر گیر کند. در این موقع مسلما چک کنید که درست خودرو را خاموش کرده باشید. استارتر خودرو علامتی به نام off یا خاموش شدن ندارد و برای خاموش کردن خودرو باید آنرا به حالت lock بچرخانید در غیر این صورت سوئیچ گیر می کند.

برخی از رانندگان فراموش می کنند که سوئیچ را تا انتها و روی lock قرار دهند و با خاموش شدن خودرو قصد درآوردن سوئیچ خودرو دارند که ناگهان سوئیچ گیر می کند.

فرمان خودرو را چک کنید

 شاید جالب باشد که بدانید یکی دیگر از عوامل گیر کردن سوئیچ خودرو قفل شدن فرمان خودرو است. در این هنگام با تکان دادن فرمان به سمت چپ یا راست مشکل حل خواهد شد و سوئیچ به راحتی در می آید. اما اگر مشکل پابرجاست شک نکنید که قفل فرمان خودرو فعال شده است.

این یک مکانیزم ایمنی برای جلوگیری از حرکت خودروست و باعث می شود تا زمانی که سوئیچ درون استارت قرار نگرفته، اتومبیل در همین وضعیت باقی بماند. این سیستم همچنین باعث می شود در صورت وارد کردن سوئیچ اشتباه، خودرو شروع به کار نکند.

تمیز کردن سوراخ استارتر خودرو

با هر بار وارد کردن و خارج کردن سوئیچ خودرو ممکن است گرد وغبار وارد استارتر خودرو شود که برای تمیز کردن آن کافیست از اسپری روان کننده WD40 استفاده کنید.

برخی از موارد استفاده WD40 در وسایل نقلیه و خودرو :

  1. روانکاری سوراخ کلید
  2. رفع جرم و کثیفی حاصل از گرد و غبار و زنگ زدگی از روی کلیه قطعات داخلی و خارجی خودرو
  3. روانکاری لولاهای درب خودرو

شکستن سوئیچ خودرو داخل قفل

بدترین حالتی که ممکن است برای راننده پیش بیاید شکستن سوئیچ داخل استارتر است. در این مواقع باید نسبت به در آوردن سوئیچ شکسته خودرو اقدام کنید.

نحوه در آوردن سوئیچ شکسته خودرو

  1. در ابتدای کار با فلچه سیمی روی استارتر را تمیز کنید.
  2. با استفاده از روغن روان کننده که به صورت اسپری باشد داخل استارتر ماشین روغن بریزید.
  3. با استفاده از قلاب بافتنی و یک پیچ گوشتی نصف دیگر کلید شکسته را به آرامی در بیاورید.
  4. در انتها با بیرون آمدن کمی از سوئیچ شکسته با انبوردست آنرا به بیرون بکشید.

از سلامت باتری خودرو مطمئن شوید

با نرسیدن برق کافی به کامپیوتر خودرو سوئیچ قفل می شود. بنابراین با چک کردن موارد بالا و رفع نشدن مشکل کافیست از سلامت باتری مطمئن شوید. اگر ولت متر دارید می توانید به کمک آن انرژی باتری خودرو را چک کنید. همچنین شما می توانید با روشن کردن چراغ جلوی ماشین این موضوع را کنترل کنید. اگر چراغ ها روشن نشدند باتری ماشینتان تمام شده.

تعویض کلید خودرو و قفل های سوئیچ

در صورتی که مراحل بالا را انجام دادید و مجددا با گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر مواجه هستید تنها کافیست سوئیچ یدکی را امتحان کنید.

  1. در صورت رفع گیر سوئیچ با سوئیچ یدک باید کلید خامی تهیه و نسبت به ساخت سوئیچ یدک اقدام کنید.
  2. در صورت گیر کردن سوئیچ هنگام جا انداختن سوئیچ یدک ، مغزی سوئیچ معیوب است و باید نسبت به تعویض کلید و قفل های درب و استارتر خودرو اقدام کنید.

نویسنده : فرشاد ذوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسپانسر: پیام جی پی اس فروشنده ردیاب خودرو