درب های ضد حریق چه ویژگی هایی دارند؟

درب های ضد حریق انواعی از درب های ضد سرقت هستند که مقاومت زیادی در برابر آتش و حرارت از خود نشان میدهند. این نوع درب های ضد سرقت میتوانند حدودا ۱ الی ۲ ساعت در برابر حرارت مقاومت کرده و مانع از گسترش آتش به فضای باز شوند. اغلب درب های ضد سرقت مدرن و باکیفیت، ضد حریق نیز می باشند و بالطبع قیمت بالاتری نسبت به درب های ضد سرقت معمولی دارند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع درب های ضد حریق و ویژگی های آنها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

اجزای سازنده درب ضد حریق

چهارچوب این درب ها از جنس فولاد و روکش آنها نیز از ورق فولاد بوده که با رنگ تمام کوره ای پوشش داده شده است. داخل ساختار این درب ها پشم سنگ تعبیه می شود که در واقع نقش عایق ضد حرارت را برای این درب ها ایفا میکند. پشم سنگ میتواند ۴ ساعت در برابر آتش و دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد مقاومت نماید و از ورود دود و آتش به بیرون از خانه جلوگیری کند. دور تا دور درب نیز با لاستیک درزگیر نسوز پوشانده شده که از خروج دود و گازهای سمی به بیرون جلوگیری میکند.

مزایای نصب درب ضد حریق

نصب این درب ها مزایای زیادی برای خانه و ساکنین آن دارد و در زمان بروز آتش سوزی از گسترش آتش و آسیب بیشتر به سازه و اجزای ساختمان پیشگیری میکند. با نصب این درب ها افراد زمان کافی را برای فرار از آتش سوزی دارند. معمولا در پاگرد پله های اضطراری ساختمان ها درب ضد حریق نصب می شود تا ساکنین در زمان آتش سوزی از این منطقه به صورت ایمن خارج شوند. پشم سنگ نسوز موجود در ساختار درب مانع از گسترش آتش و ورود دود به پله های اضطراری می شود.

لزوم نصب درب ضد حریق در ساختمان های بزرگ

نصب این نوع درب های ضد سرقت برای ساختمان های بلند بسیار مهم است زیرا در صورت بروز آتش سوزی ساختار این درب ها تا ساعت ها میتواند از نفوذ دود و گسترش آتش به مسیر فرار جلوگیری کرده و افراد میتوانند از طریق پله های اضطراری خود را به بیرون برسانند. همین مساله موجب شده که درب های ضد سرقت ضد حریق در سالهای اخیر بسیار محبوب و پرفروش باشند.

درب های ضد حریق

چهارچوب و لنگه درب ضد حریق

چهارچوب درب های ضد آتش معمولا از جنس ورق آهن الکتروگالوانیزه است. نوارهای سیلیکونی نیز بر روی این چهارچوب ها قرار دارد که تا دمای ۲۵۰ درجه سانتیگراد مقاومت میکند. نوارهای دودبند را نیز میتوان در صورت سفارش مشتری به ساختار این چهارچوب ها اضافه کرد. لنگه های درب ضد حریق نیز معمولا از دولایه ورق آهنی پشت و رو ساخته شده اند و اسکلت پروفیلی تقویت نیز در داخل درب قرار داده می شود که موجب استحکام و مقاومت بیشتر درب در زمان آتش سوزی می شود. بر روی ورق های رو و پشت درب نیز پانل ضد حریق میچسبانند.

فضای داخلی درب ضد حریق

مواد پرکننده در فضای داخل این درب ها قرار داده می شوند که به افزایش مقاومت درب کمک میکند. این فضا معمولا با پانل پشم سنگ فشرده پر می شود که مقاومت زیادی در برابر تغییر شکل و آتش سوزی دارد.

کاربردهای درب ضد حریق

این درب ها برای نصب در مکان های مختلف مناسبند که از مهمترین آنها میتوان به درب های بیمارستانی، درب انبارها، درب های مخصوص نیروگاه های برق و درب های خروج اظطراری برای ساختمان های بلند و مجتمع ها اشاره کرد.

انواع درب ضد حریق

این نوع درب ها معمولا در دو نوع چوبی و شیشه ای تولید می شوند که هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارد. در ادامه با هر کدام از این درب ها و ویژگی های آنها آشنا خواهید شد.

درب های ضد حریق

درب ضد حریق چوبی

درب های ضد آتش چوبی در ابعاد متنوعی ساخته و روانه بازارها می شوند. این درب ها را حتی میتوان در چهارچوب درب های چوبی معمولی نیز نصب کرد. متاسفانه بسیاری از این درب ها استاندارد نبوده و مقاومت کافی را در برابر آتش سوزی ندارند.

درب ضد حریق شیشه ای

این درب ها استاندارد بالاتری نسبت به درب های ضد حریق چوبی دارند و برای نصب در مجتمع های مسکونی، تجاری و اداری که بلند و چند طبقه باشند بسیار مناسبند. این درب ها بهترین انتخاب برای قرارگیری در پله های اضطراری ساختمان های بلند هستند تا در مواقع لزوم مسیری ایمن برای فرار ساکنین ساختمان موجود باشد.

انواع درب ضد حریق شیشه ای

درب ضد حریق شیشه ای در انواع متعددی مانند درب ضد حریق شیشه ای لولایی، درب ضد حریق شیشه ای کشویی و … ساخته و به بازارها عرضه می شوند. درب های شیشه ای ضد حریق در دو مدل تک درب و دو درب قابل اجرا هستند. در صورت نیاز میتوان درب ضد حریق شیشه ای را به صورت دو نیمه ثابت و بازشو نصب نمود که بیشتر برای شیشه های دودبند و یا درب های کشویی مناسب است. با توجه به نیاز و بودجه مشتری هر کدام از این درب ها را میتوان برای محل های متفاوتی استفاده کرد. برای انتخاب درب ضد حریق شیشه ای باید اندازه دهنه، متراژ محل نصب و وجود فضای کافی برای باز و بسته شدن درب را در نظر گرفت.

نکات مهم برای خرید درب ضد حریق

برای خربد درب ضد سرقت ضد حریق باید بیش از هر چیز به مقاومت آن در برابر حرارت و آتش توجه کرد. یک درب ضد آتش استاندارد باید حداقل به مدت یک ساعت در برابر حریق مقاوم باشد. ورق فولادی به کار رفته در داخل درب ضد حریق نیز باید حداقل یک میل ضخامت داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.