اهمیت روغن کاری درب ضد سرقت و نحوه انجام آن

روغن کاری درب ضد سرقت یکی از بهترین و موثرترین راهکارها برای زیبایی و افزایش دوام درب ضد سرقت است. این کار بر عملکرد بهتر قفل درب ضد سرقت نیز تاثیر بسیار مثبتی داشته و عمر مفید آن را افزایش میدهد. درب های ضد سرقت یکی از مهمترین بخش های امنیتی در خانه های امروزی هستند که مراقبت صحیح از آنها اهمیت زیادی در عملکرد بهتر و دوام بیشتر آنها خواهد داشت. در مقاله دیگری تحت عنوان نگهداری از درب های ضد سرقت به این مساله پرداختیم اما در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه صحیح روغن کاری اجزای درب آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

تاثیر روغن کاری بر دوام درب ضد سرقت

روغن کاری یکی از اقدامات موثر در جهت حفظ دوام درب و زیبایی درب ها در گذر زمان است. روغن کاری درب کاری بسیار آسان است و به هیچ مهارت خاصی نیاز ندارد. شما میتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن درب خانه خود را روغن کاری کرده و از این طریق عمر مفید درب و قفل آن را بالا ببرید.

تاثیر روغن کاری بر عملکرد بهتر قفل ضد سرقت

قفل ضد سرقت ممکن است بر اثر گذر زمان و استفاده های مکرر مستهلک شود که مهمترین نشانه آن گیر کردن کلید داخل قفل و سفت شدن زبانه قفل است. در واقع گرد و غباری که به مرور زمان درون قفل نفوذ کرده دلیل اصلی این مشکل در قفل درب ضد سرقت است. روغن کاری بهترین راهکار برای رفع این مشکل و روانسازی قفل و مغزی درب ضد سرقت است. برای این کار باید قفل را باز کرده و آن را روغن بزنید. برای خارج کردن گرد و غباری که به داخل مغزی قفل درب نفوذ کرده نیز میتوانید از پمپ هوای کوچک استفاده کنید.

روغن کاری درب ضد سرقت

چه زمانی باید درب ضد سرقت را روغن کاری کرد؟

روغن کاری تنها مختص زمانی نیست که قفل درب گیر کرده و باز و بسته کردن آن سخت شده است بلکه شما باید در فواصل زمانی مناسب این کار را تکرار کنید تا از درب در برابر آسیب های احتمالی محافظت کنید. به طور کلی زمانی که درب ضد سرقت در هنگام باز و بسته شدن صدای جیر جیر میدهد یعنی باید هر چه زودتر لولا و قفل آن را روغن کاری کنید. در صورتی که درب را به سختی باز و بسته میکنید نیز باید هر چه زودتر روغن کاری را انجام دهید.

روش صحیح روغن کاری قفل درب

برای روغن کاری توپی قفل و رفع مشکل گیر کردن قفل درب باید مطابق با این مراحل روغن کاری را انجام دهید. در گام اول باید گرد و غبار نفوذ کرده در داخل سیلندر قفل درب ضد سرقت را به وسیله یک پمپ هوای کوچک خارج کنید. در گام دوم مقدار کافی از اسپری روغن را داخل مغزی قفل درب ضد سرقت بریزید تا قفل روان شود. در گام آخر نیز کلید را در داخل مغزی بچرخانید تا حرکت قفل روان شود.

نحوه روغن کاری مغزی قفل

برای این کار پیش از هر چیزی ابتدا باید مغزی قفل را باز کنید. برای شروع میتوانید با باز کردن پیچ مغزی قفل درب ضد سرقت را باز کنید و سپس خود قفل را دربیاورید. حالا روغن مخصوص را درون قفل اسپری کنید و زبانه قفل را با روغن چرخ روان کنید. در مرحله آخر نیز قفل و مغزی قفل درب ضد سرقت روغن کاری شده را روی جای اولش نصب کنید.

روغن کاری لولای درب را فراموش نکنید!

لولای درب نیز باید هر چند وقت یک بار روغن کاری شود تا باز و بسته شدن درب به راحتی انجام گیرد. این روغن کاری باید به گونه ای انجام شود که روغن کاملا به ساختار داخلی لولا نفوذ کند. بدین منظور توصیه میکنیم برای روغن کاری لولای درب از اسپری روغن مخصوص و یا از ظرف های دهن باریک حاوی روغن استفاده کنید و پس از روغن کاری لولا، درب را چند بار باز و بسته کنید. اگر هنگام باز و بسته کردن درب دیگر صدای جیر جیر نمی آید یعنی شما کارتان را درست انجام داده اید. در پایان نیز روغن اضافی روی لولا و درب را با یک دستمال کاغذی یا پارچه تمیز کنید.

روغن کاری درب ضد سرقت

نکات پایانی

بهتر است روغن را کم کم روی لولای و قفل بریزید تا بعدا برای پاک کردن روغن های اضافی دچار مشکل نشوید. بنابراین ابتدا مقدار کمی روغن برزید و در صورت نیاز باز هم روغن بریزید تا زمانی که روغن کاری تکمیل شود. توصیه می شود پیش از شروع روغن کاری حتما دستکش بپوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.