امنیت درب ضد سرقت چه اندازه است؟

امنیت درب ضد سرقت چه اندازه است؟

در چند دهه اخیر درب های ضد سرقت محبوب ترین و متداول ترین درب ها در بازار بوده اند و همچنان به عنوان ایمن ترین و بهترین درب ها شناخته می شوند. سازندگان درب های ضد سرقت با بهره گیری از بهترین مواد اولیه و آخرین فناوری های امنیتی سعی بر این دارند تا درب هایی کاملا ایمن و مقام را روانه بازارها کنند. اما آیا واقعا درب های ضد سرقت غیر قابل باز شدن هستند؟

بدون شک مهمترین مزیت درب های ضد سرقت نسبت به درب های معمولی بالا بودن ایمنی آنها در برابر ورود غیر مجاز است. اغلب درب های ضدسرقت به قفل های دیجیتالی مجهز شده اند که تنها به وسیله کلیدهای کامپیوتری اختصاصی قابل بازشدن هستند.

آیا درب ضد سرقت قابل باز شدن است؟

کلیدهای کامپیوتری کاملا اختصاصی بوده و امکان ساخت از روی آنها وجود ندارد. ساخت این کلیدها تنها توسط کلیدسازان حرفه ای میسر بوده و کاری زمان بر است. از طرفی آنچه باز کردن درب ضد سرقت را برای سارقان غیر ممکن می سازد همین زمان بر بودن ساخت این کلیدها و باز کردن درب ضد سرقت است. یعنی حتی اگر یک سارق حرفه ای بتواند کلیدهای کامپیوتری را بسازد مدت زمان زیادی را باید برای این کار صرف کند و به دلیل زمان بر بودن این کار و خطر دستگیر شدن از سرقت صرف نظر خواهد کرد.

کپی کردن کلیدهای کامپیوتری درب های ضد سرقت ممکن اما بسیار زمان بر است و همین مساله مهمترین مزیت درب های ضد سرقت نسبت به درب های معمولی است که تقریبا باز کردن غیر مجاز آنها را غیر ممکن ساخته است.

امنیت درب ضد سرقت چه اندازه است؟

باز کردن درب ضد سرقت را در دو حالت بررسی میکنیم:

  1. وقتی درب ضد سرقت را بسته ایم اما آن را قفل نکرده ایم.

در این حالت تنها زبانه قفل با دستگیره درب درگیر است و بقیه زبانه های قفل درب ضد سرقت غیر فعالند. وقتی درب ضد سرقت در این وضعیت باشد هیچ تفاوتی با درب های قدیمی نداشته و باز کردن آن کار چندان سختی نخواهد بود. البته درب های ضد سرقت به دلیل دارا بودن لاستیک درزگیر محکم تر از درب های معمولی بوده و حتی در حالت قفل نبودن نیز باز کردن آنها زمان بر است.

آیا درب ضد سرقت قابل باز شدن است؟

  1. وقتی درب ضد سرقت را قفل کرده ایم.

در این شرایط چندین زبانه با قفل درگیر شده اند و باز کردن درب حتی توسط یک سارق حرفه ای نیز غیر ممکن می شود. باز کردن درب ضد سرقت در این شرایط بسیار سخت و زمان بر است و همین مساله باز کردن غیر مجاز درب ضد سرقت را غیر ممکن کرده است. هر چه تعداد زبانه های قفل درب ضد سرقت بیشتر باشد باز کردن آن نیز سخت تر و زمان برتر خواهد بود.

همه درب های ضد سرقت دارای یک کلید کارگیری و یک سری کلیدهای اصلی هستند. این دسته بندی موجب امنیت بیشتر درب در زمان ساخت و ساز و رفت و آمد افراد مختلف می شود. در این زمان بهتر است از کلیدهای کارگری برای باز کردن خانه استفاده کنید و پس از مستقر شدن در خانه از کلیدهای اصلی استفاده کنید. این کار خطر سرقت و و ورد غیرمجاز را از بین میبرد.