آشنایی با ساختار درب ضد سرقت

آشنایی با ساختار درب ضد سرقت

آشنایی با ساختار درب ضد سرقت

ساختار درب ضد سرقت باید به گونه ای باشد که آن را در برابر فشارها و ضربات محکم نگه میدارد و این مساله به نوع مواد به کار رفته در ساخت درب ضد سرقت بستگی دارد. اغلب درب های ضد سرقت دارای لایه ای داخلی از جنس فولاد هستند که نقش اصلی را در ایمنی و استحکام درب دارد.

علاوه بر لایه داخلی فولادی بخش های خالی داخل درب ضد سرقت با پشم سنگ پر می شود که تاثیر زیادی در افزایش استحکام و ایمنی درب دارد. پشم سنگ یک ماده عایق صوت و حرارت بوده و این مزیت را نیز به درب های ضد سرقت افزوده است.

همه درب های ضد سرقت یک لایه خارجی روکش دار نیز دارند که زیبایی درب به آن وابسته است.

روکش درب ضد سرقت

روکش پوششی  به کار رفته در ساخت درب های ضد سرقت معمولا از جنس چوب های مهندسی شده ای مانند MDF، HDF و یا PVC می باشد. این روکش ها ظاهر بسیار زیبایی به درب ضد سرقت داده و بر کیفیت و استحکام درب نیز می افزایند.

این چوب های مهندسی شده دارای طرح ها متنوعی بوده و هر روزه انواع مختلفی از آنها به بازار عرضه می شود. سازندگان این روکشهای پوششی برای ایجاد طرح های مختلف بر روی روکش درب ضد سرقت از غلطک های داغ طرح دار استفاده میکنند که در نهایت نمایی بسیار زیبا به دربهای ضد سرقت میدهد.

لایه روکش طرح چوب درب ضد سرقت

اغلب دربهای درب های ضد سرقت چینی، ترک و ایرانی دارای روکش های طرح چوب هستند و همین مساله تاثیر زیادی بر محبوبیت این درب ها داشته است.

لایه روکش درب های ضد سرقت ممکن است از نوع شیشه، فلز، چوب و طرح چوب باشد که در این میان روکش های شیشه ای قیمت کمتری نسبت به روکش های چوبی یا طرح چوب دارند. روکش هایی از جنس چوب طبیعی نیز گران ترین نوع روکش در میان درب های ضد سرقت هستند.

آشنایی با ساختار درب ضد سرقت

روکش های چوب طبیعی از چوب درختانی چون  توسکا، ملج، افرا و… ساخته شده اند. این روکش ها دارای زیبایی منحصر به فرد بوده و قابلیت اجرای برش های مختلف بر روی آنها وجود دارد اما مشکل عمده آنها عدم مقاومت کافی در برابر حرارت و رطوبت است. با این وجود روکش های طبیعی گران ترین و زیباترین  روکش های درب ضد سرقت هستند که محبوبیت خود را همچنان حفظ کرده اند.

انواع چوب های بکار رفته در ساخت روکش درب ضد سرقت

چوب راش

چوب راش چوبی نیمه سنگین بوده و نسبت به دیگر چوب ها کاربرد بیشتری در این صنعت دارد. رنگ این چوب کرم مایل به قرمز بوده و زیبایی خاصی به ظاهر درب میدهد.

چوب راش به دلیل بافت همگن اش مقاومت بالایی در برابر حشرات و قارچ ها دارد. از این چوب بیشتر برای ساخت روکش های چوبی و تخته لایه درب ضد سرقت و همچنین در صنایع مبلمان استفاده میشود.

چوب توسکا

چوب توسکا نیز مانند چوب راش کرم مایل به قرمز بوده و نیمه سنگین است. این چوب به دلیل ضد آب بودن و مقاومت بالایش در برابر رطوبت کاربرد وسیعی در ساخت انواع بناهای آبی، روکش های چوبی و صنایع مبلمان دارد.

چوب روسی

چوب روسی یکی از محبوب ترین چوب ها در این صنعت است و همانطور که از نام آن پیداست از چوب درختان جنگلهای کاج روسیه بدست می آید. رنگ این چوب سفید مایل به قرمز بوده و فاقد مجاری صمغی است.

چوب روسی

از بهترین ویژگی های این چوب میتوان به سبکی، واکشیدگی و همکشیدگی کم، قابلیت ترک خوردن کم در هنگام خشک شدن، خوش کار بودن، سنباده خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی اشاره کرد. چوب روسی کاربردهای وسیعی در ساخت روکش های چوبی، ساخت اسکلت ساختمان ها، کاغذسازی و صنایع مبلمان دارد.

چوب افرا

چوب افرا یکی دیگر از پرکاربردترین چوب ها در ساخت روکش های چوبی است که از درختان جنگلهای ایران بدست می آید. رنگ این چوب رنگ سفید مایل به کرم بوده و درخشندگی صدفی دارد. این چوب به دلیل زیبایی منحصر به فرد، نیمه سنگین بوده و کشیدگی کم در ساخت روکش ها و صنایع مبلمان کاربرد دارد.

چوب ساج

رنگ این چوب قهوه ای طلایی تا قهوه ای پر رنگ با خطهای سیاه بوده و به دلیل نیمه سنگین بودن و مقاومت بالایش کاربردهای وسیعی در کشتی سازی، صنایع ظریف به خصوص خاتم کاری، ساخت روکش ها و قسمت های بیرونی و داخلی ساختمان دارد.

چوب ماهاگونی

چوب ماهاگونی یا آکاژو دردوع نوع آمریکایی و آفریقایی ساخته می شود که اغلب نوع آفریقایی آن در بازارهای ایران یافت می شود. رنگ این چوب از داخل قرمز و از بیرون سفید مایل به صورتی است.

چوب ماهاگونی

از بهترین ویژگی های این چوب میتوان به بافت همگن، درخشنگی خاص، کشیدگی کم، ضربه پذیری بالا، پیچ خوری و میخ خوری خوب، رنگ پذیری و واکس پذیری عالی اشاره کرد. از این چوب در ساخت انواع روکش های چوبی، صنایع مبلمان سازی، ساخت قایق های بادبانی و … استفاده می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.